Deň matiek

Deň matiek sa už veľa rokov slávi druhú májovú nedeľu. V tento deň sa minimálne v myšlienkach vraciame k najdôležitejšej žene nášho života – k tej, ktorá nás porodila, ktorá sa o nás starala, vychovávala nás, uprednostňovala naše potreby a priania pred tými svojimi, ktorá sa snažila dať nám do života to najlepšie. Mamina je tá, ktorá nám pofúkala rozbité koleno, utrela slzy po prvom rozchode, ktorá vždy stála pri nás a vždy tu pre nás bola. V detstve pre nás mama predstavuje slnko, okolo ktorého sa točí celý svet – a či už sa nám to páči, alebo nie, niečo z tohto pocitu v nás pretrváva i v dospelosti.

Deň matiek a jej história

V starovekom Grécku oslavovali deň matiek už 250 rokov pred narodením Krista. Boli to slávnosti na počesť bohyne Rhey matky všetkých bohov. Trvali zvyčajne tri dni – od 15. do 18 marca. Nemali však charakter verejných osláv fenoménu materstva, boli skôr súkromným sviatkom pokračovateliek rodu.

V 17. storočí začali uznávať tento sviatok v Anglicku. Vtedy v tejto krajine pracovalo veľa detí celý deň od rána do večera bez nároku na voľno. Jedine štvrtá nedeľa počas veľkonočného pôstu bola príležitosťou, aby navštívili rodičov a doniesli darčeky im a súrodencom. Tú nedeľu začali nazývať “Nedeľou matiek”.

V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia. Podiel na tom má Američanka Anna Marie Jarvisová, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta. Lobizmus dám spôsobil, že Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Prezident Woodrow Wilson podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete.

Deň matiek na Slovensku dlhú históriu nemá, začal sa oslavovať až po roku 1989. Krajiny bývalého socialistického zriadenia oslavovali v minulosti skôr Medzinárodný deň žien, pripadajúci na 8. marec.

Oslava Dňa matiek vo svete

Väčšinou sa v tento deň prejavuje úcta matke kvetom. V Anglicku napríklad, nechajú deti s otcom mamičku spať omnoho dlhšie a sami pripravia raňajky. Veľa rodín pripravuje na Deň matiek špeciálny obed alebo zoberú mamu do jej najobľúbenejšej reštaurácie.

V druhú májovú nedeľu oslavujú Deň matiek aj v jednej zo severných krajín, vo Fínsku.

Oslavy dňa matiek v iný deň sú vo svete skôr výnimkou ako pravidlom. V Latinskej Amerike sa oslavuje o niekoľko dní neskôr, napríklad v Argentíne až v septembri.

V Španielsku a v Portugalsku oslavujú Deň matiek až v decembri. V Škótsku tento sviatok pripadá na 26. marca, kedy sú obchody plné darčekov pre mamičky. Ako pri každom sviatku, aj pri tomto si dávajú pohľadnice s predtlačou, na ktoré dopisujú rôzne osobné želania. Neposielajú si ich, ale dávajú priamo do rúk, aby tak znásobili osobitosť a dôležitosť obdarovávanej osoby.

 

Ako oslavuješ deň matiek ty? 🙂

Mamu si treba vážiť nie len na deň matiek, ale po celý rok. Snaž sa ju potešiť každý deň maličkosťou. Či už tým, že si upraceš izbu, alebo spravíš večeru. Ver mi mamu poteší každá maličkosť darovaná alebo urobená s láskou 🙂

 

Ak zháňaš niečo špeciálne hoď očkom na eshop www.sladkedarceky.sk a vyber niečo pre svoju maminu.

 

 

Pridaj komentár